DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

SURVIVAL - web o přežití v přírodě


Začínám se survivalem

Každý začátek je těžký. Tento web se zabývá přežitím v kritických situacích a zejména tento článek není o žádném bojovém přežití.
Je nesmírná hloupost myslet si, že v každé kritické situaci budete mít dispozici výbavu v plném rozsahu, jako když jdete survival trénovat.Takže dobrým výcvik a zejména dlouhodobý výcvik vás dokáže na tyto situace připravit.
Pakliže chcete svůj život upravit tak, aby jste mohli zejména pomáhat sobě a druhým, musíte si to nejdříve pořádně rozmyslet.
První otázku, kterou si položíte bude asi, jestli na to máte.
Tu vám zodpovím hned. Zcela jistě, protože o tom hovoří již váš zájem.
Jestli jste si přečetli článek „Co je to survival“ už víte o čem je řeč.
Hlavním a nejdůležitějším úkolem přežití je vás připravit na různé životní situace a na život v souladu s přírodou, kdy se třeba neočekávaně ocitnete sami a nemůžete počítat s pomocí venku. Vím z vlastní praxe, že dnes jsou lidé na civilizaci tak závislí, že nejsou schopni přežít v přírodě byť jen jednu jedinou noc.Skutečně se jedná o případ smrti ze strachu.
Než opravdu začnete, nemusíte mít nějakou speciální a drahou výbavu, jaká popisována v příručce na přežití, ale jednoduchou věc. Jedná se o tzv. KPZ.
To znamená Krabičku Poslední Záchrany. Obsahuje dvě věci.
1 – zápalky se škrtátkem
2 – kapesní nůž
To vše zabalené tak, aby to sneslo potopení do vody.
Takže vydržte, a začínáme s ohněm.

Zapálíme si oheň

Oheň je dobrá věc,protože poskytuje teplo a světlo. To především. Pokud by jste se dostali do opuštěnějších končin určitě spolehlivě zahání zvířata, která by vás mohla ohrozit a naopak přitahuje pozornost lidí.

Začneme tím jednodušším, a tedy případem, kdy máte zdroj ohně.
Zápalky, nebo zapalovač.
Prvním krokem, který musíte učinit je sehnat něco co by mohlo od sirky nebo zapalovače začít hořet. V přírodě za každé situace existuje vhodné řešení.
Nejlepší přírodní podpalovač je březová kůra jak ji vidíte na obrázku.

Úplně nejdůležitější vlastností tohoto materiálu je, že dokáže hořet i mokrá, nebo spíše vlhká.
Druhý krok je zajištění materiálu pro další hoření. Od rozhořelé kůry nejlépe hoří suché smrkové větvičky nejprve ty nejmenší a pak ty opravdu suché pahýly na větších stromech. Jdou opravdu snadno ulomit a hoří velmi dobře a současně již tvoří žhavé uhlíky. Tyto dva materiály je vhodné připravit si předem.

Třetí krok jsou větší kusy dřeva, třebas i nepříliš suchého, které vám dovolí se pořádně ohřát, popřípadě se usušit.
No a nakonec této stati vám musím doporučit, aby jste si vše pořádně odzkoušeli a to za deště, nebo krátce po něm, kdy je v lese vše mokré.
Pokud je vám méně než 18 roků, musíte tak učinit za dohledu osoby starší osmnácti let.
Budeme rádi za vaše dotazy i připomínky, které budou pramenit z vašich zkušeností.

Příště oheň bez zápalek a zapalovače.


Martin Nedvěd





Oheň bez zápalek a zapalovače

Už nadpis hovoří o skutečnosti, že oheň lze zapálit i bez pomůcek k tomu určených a notoricky známých, tedy zdroje přímého ohně.
Prvním takovým jednoduchým zdrojem ohně je bezesporu křesadlo.
Můžete mít buď speciální (www.smrtihlav.cz), nebo jednodušší formu, kterou tvoří krabička na zápalky. Jsou speciální a lze zapálit třením o cokoli, co je suché, tvrdé a nepříliš hrubé, tedy třeba o kámen.
Výhodou této vodotěsné krabičky je skutečnost, že má více funkcí.
Kromě dobré ochrany zápalek také plave a víčko má zevnitř zrcadlo, nejspíš pro signalizaci v nouzi a na spodní straně v podobě malé tyčinky přilepen materiál, který ve spolupráci s nožem slouží jako křesadlo.
Nemáte-li nůž, poslouží dobře jakýkoliv pevný kousek železa s ostřejší hranou.
Aby jste však dokázali oheň tímto způsobem zapálit nutně potřebujete kousek materiálu, kterému se říká troud.
Bez toho to opravdu nejde. Ne nadarmo se říká o něčem, co je suché, že je to jako troud. Troud kromě toho, že dobře hoří, musí být také suchý, protože by kdyby vlhký byl, hořet od jiskry nezačne.
Zapomeňte, že pokud budete začínat, můžete v lese sehnat po dešti – třeba i několik dní po dešti, tak suchý materiál, který by se jako troud použít dal.
Proto každý trochu zkušenější vyznavač tohoto způsobu rozdělání ohně má troud připraven předem, protože rozdělání ohně je věc okamžité potřeby.
V případě, že se třeba hodně namočíte při překonávání vodního toku a hrozí vám podchlazení, nemůžete dvě hodiny běhat po lese a shánět troud, nehledě ke skutečnosti, že jste sami beznadějně mokří a tudíž nelze očekávat, že i když jej najdete, že jej udržíte v suchém stavu.Proto je vhodné na dno výše popsané schránky na zápalky vložit kousek vaty, která od jiskry vzplane velmi snadno, v případě, že vám zápalky došly.Zápalky v obalu pak nezpůsobují hluk.
Další způsob rozdělání ohně nabízí lupa. Nikoli součást brýlí( to by jste museli mít tak patnáct dioptrií), ale jako věc samostatně nesená. Prostě taková záloha.
Využívá se zde skutečnosti, že spojná čočka dokáže soustředit světlo v bodě, kterému říkáme ohnisková vzdálenost.
Na určitou plochu zemského povrchu dopadá dané množství energie, čehož tato metoda využívá. Z výše uvedeného vyplývá že soustředěním této energie do bodu můžeme v tomto bodě prudce zvýšit teplotu a zapálit předem připravený troud
Dále při této metodě musíme vzít v úvahu skutečnost, že pravděpodobnost zapálení ohně je přímo úměrná množství dopadající energie a ploše spojné čočky, která světlo soustředí. Lidově řečeno vhodné podmínky jsou v okamžiku kdy je Slunce nejblíže vrcholu své dráhy na obloze, je-li jasno a na velikosti čočky. Velká čočka je těžká a malá není s to oheň zapálit a proto je třeba volit kompromis.
Oheň se nerozhoří v zimě, protože energie záření díky sklonu zemské osy musí prostupovat silnou vrstvou atmosféry a tak bychom museli nést hodně velkou čočku, aby bylo možno zimě tímto způsobem oheň zapálit, neboť energie dopadající na jednotku plochy je malá. Opakem je léto.

Rozhořený troud je nutné zásobovat dalším materiálem schopným hoření.
Například tzv. chlupaté polínko, což je moje oblíbená metoda přípravy materiálu na rozdělání ohně, protože nemusíte běhat jako blázni a shánět všelijaké suché křoví.Celou přípravu vidíte na obrázcích.

Příště článek na přání, pakliže si o nějaký napíšete buď prostřednictvím www.specnaz.cz nebo www.surviva.wbs.cz.

Martin Nedvěd